Denizbank bir ilke daha imza attı. Facebook’ta hesabı olan müşteriler için yeni bir uygulama başlattı. Dünyada ilk olan bu uygulama ile Facebook’ta hesabı olan müşteriler 7/24 para transferi yapabiliyor, kredi kartı, mevduat ve kredi hesaplarını görüntüleyerek günlük ajandalarını yönetebiliyor. Facebook kullanan DenizBank müşterileri aynı zamanda sitedeki “Önce Müşteri” uygulamasıyla Banka’yla sürekli bir iletişim sağlama şansına sahipler. Bu uygulama ile Denizbank orta vadede 350bin yeni müşteri hedefliyor. Sistemin oldukça güvenli olduğunu söyleyen Denizbank Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, denizbank.com.tr’de uygulanan tüm güvenliklerin bu sistemde de uygulandığını söylüyor.

DenizBank, Türk bankacılık sektöründe yeni bir uygulamaya daha imza atarak müşterilerine dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook’tan bankacılık işlemlerini gerçekleştirme imkânı getirdi. DenizBank, 24 Ocak 2012 Salı günü İstanbul’da “Facebook’ta Bankacılık“ hizmetleri üzerine bir basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen toplantıda DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, Bilgi Teknolojileri ve Destek Operasyonları Grubu Genel Müdür Yardımcısı Dilek Duman söz aldı. DenizBank’ın reklam yüzleri Erdal Özyağcılar, Beyazıt Öztürk ve Sedef Avcı da toplantıya onur konuğu olarak katıldılar.

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, toplantıda yaptığı konuşmada banka olarak internette ve sosyal medyada Türkiye’yi yepyeni uygulamalarla tanıştırmaya devam edeceklerini belirtti. Ateş, Facebook’ta açtıkları “DenizBank Şubesi” ile ilgili olarak şunları söyledi: “DenizBank olarak teknolojiyi yakından takip ediyor, yenilikçi uygulamalarımızla sektörümüzde ilklere imza atmaya devam ediyoruz. Bankamız dijital platformlarda önemli yatırımlara imza attı. Hızlı ve kolay ürün başvuru süreçleri sunduğumuz web sitemizi hayata geçirirken aynı zamanda bu süreçlerimizi sosyal medya platformlarına entegre ettik. Dünya nüfusu 7 milyara yaklaşırken, facebook kullanıcılarının sayısı ise 785 milyonu aştı. Türkiye ise 31 milyon kullanıcı sayısı ile facebook’u en çok seven ülkeler arasında yer alıyor. Bu kadar benimsediğimiz bir alanda bankacılık kavramını dünyada ilk kez hayata geçirmekten dolayı gurur duyuyoruz. Facebook kullanan müşterilerimizin, günlük bankacılık işlemlerini vakit geçirmekten hoşlandıkları ortamdan ayrılmadan yapabilmelerini sağlayan ilk platform olması sebebiyle yeni uygulamamızın yoğun ilgi göreceğine inanıyoruz.”

DenizBank Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk ise bu yeni bankacılık platformunun kullanıcılarına mevduattan kredi kartına kadar birçok bilgiyi görme imkânı getirdiğine dikkat çekti. Ertürk, “Dünya’da Facebook’tan Para Transferi yapılabilen bu hizmeti yalnızca DenizBank veriyor. Facebook gibi çok önemli bir kitleyi barındıran platforma, uzman olduğumuz ’Bankacılık’ konseptimizi taşımak, üzerinde önemle durduğumuz bir düşünceydi. Facebook’a özel tasarlanmış sayfamızda ürünlerimizin ve kampanyalarımızın kolaylıkla takip edilmesini sağlıyoruz. Takipçilerimiz, hesaplama araçlarımızı kullanıp hızlı başvuru alanlarından ürün başvurularını yapabiliyor; “Ajanda” uygulamasıyla günlük işlerini yönetebiliyor ve Taraftar Yap uygulaması ile ülkemizin önde gelen futbol

kulüplerinin taraftarlarına yakınlarının, sevdiklerinin resimlerini istedikleri kulübün renkleriyle giydirip Facebook ortamında paylaşabiliyor. DenizBank’ın hizmetleri bu kadarla da sınırlı kalmayacak, çok yakında kullanıcılar bu platformu kullanarak fatura ödeme, kredi kartı borcu ödeme, döviz ve fon alım satımı gibi işlemler de yapabilecekler. ‘Önce Müşteri’ uygulamasıyla Facebook bize ayrıca bankamızı takip etmeye gönüllü olmuş, fikirlerini, öneri ve şikâyetini paylaşan takipçilerimize kendimizi anlatmak ve onları dinleme fırsatı sağlıyor” diye konuştu.

DenizBank olarak yeniliklerinin bunlarla sınırlı olmadığına değinen Ertürk, şöyle konuştu: “Sosyal medya platformlarını artık hayatımızın ayrılmaz parçası haline gelen Mobil uygulamalar ile entegre ettik ve para transferlerinde banka müşterisi olma, saat ve yer sınırlamalarını ortadan kaldırdık. Müşterilerimiz facebook hesaplarından bankamız müşterisi olsun olmasın, istedikleri kişinin cep telefonlarına 7/24 para gönderebilir, gönderiyi alan kişiler de istedikleri DenizBank ATM’sinden parayı çekebilir ya da yine hiçbir sınırlama olmadan cep telefonları aracılığı ile para transferi yapabilirler. Bu imkân tamamen ücretsiz olarak sunuluyor. Bu fırsattan yararlanmak için herhangi bir akıllı telefon sahibi olmak ve “Cep Param” uygulamasını indirmek yeterli. Mobil Bankacılık uygulamaları kapsamında NFC teknolojisi ile kredi kartı işlemlerinin mobil telefon üzerinden yapılmasını da sağlıyoruz.”

DenizBank Bilgi Teknolojileri ve Destek Operasyonları Grubu Genel Müdür Yardımcısı Dilek Duman, toplantıda yaptığı konuşmada güvenlikle ilgili her konuda tam anlamıyla hazır olduklarını söyledi. Duman, “İnternette güvenlik konusu tüm kullanıcıların her zaman en çok dikkat ettiği unsurların başında geliyor. DenizBank bu konudaki deneyimiyle ve geliştirdiği teknolojilerle müşterilerinin güvenliğini maksimum düzeyde sağlıyor. Ayrıca Facebook’taki Şubemizin girişinde OTP (Tek Kullanımlık Şifre) uygulaması bulunuyor. Kullanıcının Facebook bilgileri ele geçirilmiş olsa bile OTP Şifresi olmadan uygulamaya giriş yapılamıyor. Tüm müşterilerimiz Facebook uygulamasını gönül rahatlığıyla kullanabilir.” dedi.

Müşterinin DenizBank’ın yeni hizmeti kullanması için öncelikle www.denizbank.com üzerinden internet bankacılığına giriş yaparak bir defaya mahsus kısa bir tanımlama yaparak kullanımını aktive etmesi gerekiyor. Kullanıcı Facebook şifresi ile kendi Facebook hesabına giriş yaparak DenizBank Şubesine ulaşabiliyor. Müşteri sisteme her giriş yapmak istediğinde, banka sisteminde tanımlı telefonuna SMS şifresi gönderiliyor ve kullanıcı bu SMS Şifresiyle giriş yapıyor.